Tarihçe


Kuruluşumuzun Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Halis Çebi, 1964 yılında Karabük’te kurduğu iki tezgâhlı mütevazı haddehane ile bugünkü ÇEBİTAŞ DEMİR ÇELİK ENDÜSTRİSİ A.Ş’nin temelini atmıştır.

Atılımcı ve girişimci bir yapıya sahip olan Sn. Halis Çebi, sektördeki pazar payını artırmak ve Türkiye’de demir çelik sektörünün kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla 1979 yılında modern ve yüksek kapasiteli haddehane tesisini Gebze’de faaliyete geçirmiştir.

Türkiye’de yaşanan yarı mamul sıkıntısının ÇEBİTAŞ DEMİR ÇELİK ENDÜSTRİSİ A.Ş üretim sürekliliğini negatif yönde etkilemesinden dolayı kendi hammadde ihtiyacımızı karşılamak ve sektörde önemli bir atılım yapmak amacıyla 1986 yılında Aliağa/İzmir’de Demir – Çelik entegre tesisi yatırımına karar verilmiş, 1989 yılında İsveç teknolojisine sahip komple Çelikhane tesisi ile çelik kütük üretimine başlanmıştır.

Kurulan entegre tesislerin verimliliği ve ekonomikliği nedeniyle, Aliağa’da kurulu çelikhaneye ilave olarak, Fransa’dan satın alınan ABB teknolojisi ile modernize edilen haddehane tesisi 1994 yılında üretime başlamıştır. Haddehane tesisi daha sonra 2009 yılında İtalyan teknolojisi ‘Forni e Combustione’ fırını ile kapasitesini 120 ton/h çıkartmıştır.

Türkiye’nin 100 büyük şirketi arasında yer alan kuruluşumuz; Uzakdoğu ve Ortadoğu ülkelerinden başlayarak, Güney Amerika, Kuzey Amerika, Avrupa ve Afrika kıtası dâhil tüm ülkelerde ihracat pazarına sahiptir.